Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zájem o karvinské Nové Pole roste

2. 7. 2001

Zájem o karvinské Nové Pole roste

 

 O dalších pět hektarů se zřejmě rozšíří karvinská průmyslová zóna Nové Pole. O podnikání v této lokalitě projevuje v poslední době zájem stále větší počet našich i zahraničních investorů. Potvrdila mně to vedoucí majetkoprávního odboru městského úřadu Helena Bogoczová. Vedení radnice právě proto už v loňském roce rozhodlo tuto naši průmyslovou zónu rozšířit. „Jedná se o pozemky vedle lokality Nového Pole, které lze spojit s již vybudovaným průmyslovým areálem,“ vysvětluje. Loni se ale městu nepodařilo zajisti státní dotaci na výkup těchto pozemků. Podle mluvčího radnice Jaroslava Nakládala představitelé Karviné věří, že v letošním roce budou úspěšnější.

 Podle původních záměrů chtěla Karviná získat více než sto tisíc metrů čtverečních. Zjistilo se však, že se na části uvažovaného pozemku nachází tzv. biokoridor, který je překážkou stavební činnosti. Zastupitelé na svém posledním zasedání souhlasili s odkoupením osmadvaceti tisíc metrů čtverečních při ceně 200 korun za jeden metr. Společně s plochou přesahující 22 tisíc metrů, která je majetkem města, to představuje rozšíření zóny o pět hektarů.

 Na karvinském Novém Poli dnes působí několik firem. Největším investorem je japonská společnost Shimano, která právě zde bude vyrábět součástky pro jízdní kola. Jejich výrobu Japonci v Karviné už zahájili. Na dobu, než se s ní budou moci nastěhovat do vybudovaných objektů na Novém Poli si pronajali prostory v objektu místního Kavozu. V současné době v průmyslové zóně úspěšně pokračuje výstavba administrativní a montážní haly, která má být ukončena letos na podzim. V oříštím roce se počítá s další budovou.

 Jak jsem se dozvěděl od karvinského  regionálního zástupce Czechinvestu Česlava Valoška naše i zahraniční firmy oceňují na Karviné především její schopnost reagovat na konkrétní požadavky a komplexní připravenost. To bylo nejdůležitější i pro rozhodnutí Shimana.

 „O tomto mimořádném úspěchu Karviné rozhodla zejména investiční připravenost lokality k okamžité výstavbě průmyslových hal, kvalitní prezentace města a jeho schopnost jednat se zahraničními investory,“ uvedl při podpisu smlouvy mezi Karvinou a zástupci Shimana i projektový manažer Czechinvestu Martin Činčara.

 Karvinskou radnici dnes ovládá zcela jiná atmosféra než na začátku loňského roku. V té době bylo na vybudování infrastruktury průmyslové zóny vynaloženo více jak osmdesát milionu korun, z toho polovina z městské kasy. Přestože zodpovědní pracovníci vynakládali nemalé úsilí na získání prvního zahraničního investora jejich snaha se míjela účinkem. Nakonec s povděkem pčivítali zájem zlínské společnosti Graddo, která zde hodlala vyrábět kabelové svazky pro automobily. Na této situaci se někteří politici, a nejenom ti komunální, snažili získávat politické body. Zvlášť tristní byla situace v tom, že tehdejší kritika se ozývala z úst představitelů těch stran, které stály u zrodu myšlenky na vytvoření pilotního projektu průmyslové zóny u nás. Z a všechny připomínám kritiku místopředsedy Poslanecké sněmovny a Občanské demokratické strany Ivana Langra, který Nové Pole loni na jaře označil za megalomanský projekt, a sociálnědemokratického havířovského primátora Václava Wichera, který své kolegy na karvinské radnici kritizoval za neuvažené vynakládání městských peněz.  Dnešní realita dává za pravdu naopak těm, kteří od samého začátku projektu naši první průmyslové zóny věřili a těm, kteří je v jejich úsilí o získání zajimavých investorů povzbuzovali a jejich snahu podporovali.

2.7.2001

 Z Karviné Jaroslav Hlaváček