Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Moravskoslezském kraji bude o tři senátorská křela usilovat čtyřiadvacet kandidátů

26. 8. 2002

V Moravskoslezském kraji bude o tři senátorská křela usilovat čtyřiadvacet kandidátů

 

 V roce 1996 získali svůj mandát na celých šest let senátoři jenom ve třech obvodech. Na Frýdecko-Místecku v senátorském obvodě č.69 to byla Věra Vašinková a v Ostravě v obvodě č.72 Vitězslav Matuška, oba za ČSSD. Na Karvinsku v obvodě č.75 pak komunista Antonín Petráš. Obhajovat je ale dva z nich Vítězslav Matuška a Antonín Petráš nebudou. O tato tři volná senátorská křesla bude usilovat dvacet čtyři kandidátů, z toho pět žen.

 Ostravě se této možnosti zatím už vzdala ostravská Unie svobody - DEU, která nenavrhla žádného svého kandidáta. "Nechali jsme to na republikovém výboru, ale uvažujeme o tom, že před volbami podpoříme kandidáta jiné strany," řekl novinářům místopředseda krajského výboru této strany Radim Nováček. Ve volebním obvodu Ostrava-město bude do Senátu za ODS tentokřát kandidovat nestraník - rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Václav Roubíček. Ten se tu střetne s bývalým hokejovým reprezentantem a generálním manažerem hokejového klubu Vítkovice Františkem Černíkem ze Sdružení nezávislých, písničkářem Pavlem Dobešem za Balbínovu poetickou stranu, majitelkou bezpečnostní agentury Hanou Zelenkovou za ČSSD, ostravským zastupitelem a podnikatelem komunistou Jaromírem Horákem.. Z neparlamentních stran a hnutí budou v tomto obvodu o místo v horní komoře usilovat také Nataša Hradecká za Cestu změny a Viktor Hubert jako zástupce Strany za životní jistoty.  Koalice tvořená stranami Akce za zrušení Senátu a proti vytunelování důchodových fondů a Sebeobrana voličů se sice zaregistrovala, ale nenavrhla žádného kandidáta. "Je to neobvyklý případ, už jsem volala na ministerstvo a asi to budeme považovat za vadu, a tak bude koalice vyzvána, aby ji odstranila," míní Jana Langrová z ostravského magistrátu. Tato strana neuhradila ani požadovanou kauci – 20 tisíc korun.

 Ve volebním obvodu na Frýdeckomístecku by svůj mandát ráda znovu obhájila  dosavadní senátorka za ČSSD Věra Vašínková. Zabránit ji v tom se budou snažit advokát Ivan Vrba z KSČM, analytik-programátor – občanský demokrat František Kopecký a starosta beskydské obce Čeladné lidovec Pavol Lukša. Dále zde bude za Občanskou demokratickou alianci kandidovat frýdecko-místecký starosta Zdeněk Stolař, za Moravskou demokratickou stranu Dagmar Lahnerová a tři nezávislí kandidáti - Miroslav Běčák, Hans Postl a Lev Mojžíšek.

 Na Karvinsku komunista Antonín Petráš už své křeslo obhajovat nebude. Komunisté v tomto okresním městě by zřejmě rádi dosáhli toho, aby po komunálních volbách vystřídal v čele radnice dosavadního starostu sociálního demokrata Lubomíra Kuznika. Komunisté na Karvinsku si věří a nepochybují, že své dosavadní senátorské křeslo v tomto obvodě opět obhájí. Místo Petráše se zde o přízeň voličů bude ucházet předseda jejich okresního výboru v  Karviné a šéf  Moravskoslezské krajské rady KSČM Eduard Matykiewicz. Sociální demokraté vyslali do volebního zápasu jednu ze svých nejzkušenějších a nejrespektovanějších komunálních političek, současnou členku karvinské městské rady a legislativní rady Vlády České republiky právničku Karin Němcovou. Ta v normalizačním období pro svůj nesouhlas se sovětskou okupací nemohla vykonávat své povolání. ODS vsadila na starostu Petrovic u Karviné Petra Trojka. Lidovci si za svého kandidáta vybrali současného generálního konzula České republiky v Košicích Josefa Byrtuse. Za Stranu Cesta změny bude kandidovat Vavřinec Fójcik, Tento bývalý starosta obce Těrlicko a Kongresu Poláků v České republice se stal v roce 1996 poslancem za ODS, kterou krátce po rozkolu uvnitř ODS, po tzv. sarajevském atentátu opustil.. Sdružení nezávislých nominovalo starostku obce Doubrava Květuši Szyrokou a koalice stran Akce za zrušení Senátu a proti vytunelování důchodových fondů a Sebeobrana voličů Josefa Weisze. Nezávislým kandidátem je Roman Gawlas.

 Voliči ve třech senátních obvodech Moravskoslezského kraje rozhodně snadnou volbu mít nebudou.  

Z Karviné Jaroslav Hlaváček