Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚTOK PSA V HAVÍŘOVĚ ŠOKOVAL LAIKY A ODBORNÍKY

21. 6. 2001

ÚTOK PSA V HAVÍŘOVĚ ŠOKOVAL LAIKY A ODBORNÍKY

 

Těžké zranění obličeje způsobil před několika dny v Havířově volně pobíhající bojový pes čtyřletému děvčátku.Havířovská veřejnost je šokována. Lidé volájící po zákazu chování některých psů mají další argument.

 K tragedii došlo v neděli 17.června v podvečer. na dvoře jednoho havířovského domu. Dvaačtyřicetiletý muž zde zde venčil amerického stafordského teriéra patřícího jeho dceři. Psa měl na vodítku, ale sundal mu náhubek. Ve stejné chvíli na něho zavolal vnuk z nedalekého hřiště. Pes běžel za ním, a nečekaně se vrhl na čtyřletou dívenku stojící opodál a zakousl se jí do obličeje. Děvčeti zachránil život kolemjdoucí muž, který psa od ní po delším úsilí odtrhl. „Byl to hrozný pohled,“ říká záchrancova manželka Alena Švihálková. Teriér uvolnil sevření až potom, když ho zachránce i otec majitelky psa začali škrtit vodítkem. „Pustil ji teprve tehdy, když se začal dusit. S títmo problémem se už musí něco něco dělat. Zda to bude formou výrazných sankcí či jiných opatření mohou rozhodnout ti, kteří k tomu mají pravomoci. Měli by si však pospíšit. Začíná to být neúnosné. Podobných případů přibývá,“ varuje Martin Švihálek, který napadené dívence pomohl. „Říkali jsme si, že naše dcera je ve věku, kdy ji začneme samostatně pouštět na dvůr. Je tu klid, kolem nevede žádná komunikace, můžeme ji kontrolovat z okna. Po této zkušenosti to samozřejmě nepřipadá v úvahu. Mám strach. Co když se bude něco podobného opakovat,“ obává se Alena Švihálková.

 Těžce zraněné děvčátko bylo převezeno do havířovské nemocnice a odtud do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Podle informace mluvčího této nemocnice Štěpána Neuwirtha v letošním roce tamní lékaři ošetřovali pětadvacet lidí. „U dětí je to zvlášť tregické,“ říká.

 Podle vyjádření představitelů okresního ředitelství Policie České republiky v Karviné dívenka utrpěla mnohočetné poranění obličeje, mimo jiné zlomeninu obličejové kosti a musela se podrobit náročné čtyřhodinové operaci.

 Kynolog Libor Macháček, který se výcvikem teriérů a dalších bojových plemen zabývá několik let a tři roky provozuje tzv psí školu, takový útok, kdy by se pes vrhl na dítě a nechtěl ho pustit ještě neviděl. „I tady selhal člověk,“ míní. „Dobře vychovaný pes něco takového neudělá, to by muselo jít o naprostý zkrat. A i v tomto případě lze riziku předejít tím, že se psovi dá náhubek a vodítko. Mohu říci, že jsem ještě neviděl, aby se pes zakousl do čtyřleté dívenky a držel. Stává se, že dítě něco drží v ruce a pes to považuje za výzvu ke hře a chňapne. Ale skutečně dobře vychovaný pes nereaguje ani když ho dítě nevědomky provokuje.A skutečně zodpovědný majitel, když jde do obytných zón, bere vodítko a náhubek a ví, že vedle něho kráčí pes, který je původem lovec,“ uvedl Libor Macháček. 

 Veřejnost i kynologové volají po zákonu, který by zvýšil zodpovědnost majitelů za chování psů a zpřísnil sankce. Podle poslance Zdeňka Kořístky je havířovská tragedie dalším impulsem pro rychlé dokončení návrhu zákona o psech, který by měl pro jejich majitele stanovit přísnější pravidla. „Je jasné, že ani zákon nebude všemocný. Múže jen trestat, neštěstí předejít neumí. Každopádně v něm budou tvrdší sankce, pokuty za chybějící náhubek a také vyšší tresty odnětí svobody, pokud dojde k ublížení na zdraví. Obce dostanou možnost vydat vyhlášku, v níž upraví povinnost nošení náhubku a vodítka – dnes totiž náhubek nemůže nikdo přikázat,“ tvrdí poslanec Kořístka.

 Před časem se proti zákonu o psech postavili kynologové. Poslanec Kořístka, který připravuje druhou verzi zákona očekává, že tentokrát k podobné situaci nedojde. „Zapracováváme ještě do návrhu nějaké připomínky a brzy ho předložíme kynologům, veterinářům a dalším odborníkům, kteří nám své představy řekli, k posouzení. Doufám, že ho po prázdninách sněmovna začne projednávat,“ míní poslanec Kořístka. 

  Podle informace tiskové mluvčí severomoravské policie kapitánky Darmar Bednarčíkové je dvaačtyřicetiletý L.H. z Havířova stihán pro trestný čin ublížení na zdraví. Podle vyšetřovatele jde o nedbalostní trestný čin za který mu hrozí trest odnětí svobody v délce od šesti měsíců do pěti let. Veřejnost na Karvinsku tento krok vyšetřovatelů podporuje. Děti, které si samostatně hrají na dětských hřištích a v parcích se většinou dokáží chovat tak, aby neublížili sobě anebo svým kamarádům. Přesto se může stát, že některá rizika, jakými může být například útok psa, nedokáží odhadnout.  Majitelé psů by si měli už konečně uvědomit, že když budou nezodpovědní a bezohlední, mohou skončit ve vězení.

21.6.2001

Z  Havířova Jaroslav Hlaváček