Jdi na obsah Jdi na menu
 


Události, které proběhly okolo znovuotevření plaveckého bazénu v Orlové signalizují, že se blíží komunální volby

4. 2. 2002

Události, které proběhly okolo znovuotevření plaveckého  bazénu v Orlové signalizují, že se blíží komunální volby

 

 Události které nedávno proběhly v Orlové okolo znovuotevření opraveného plaveckého bázenu svědčí o tom, že i na komunální úrovni se dá zpolitizovat téměř všechno. O poslední lednové neděli měli orlovští občané příležitost si znovu zaplavat v opraveném bazénu, jediném ve městě, v komplexu hotelového domu Doubravan, který radnice letos koupila od Ostravsko-Karvinských dolů za 89 miliónů korun. Samotný bazén město získalo do pronájmu už v prosinci. Od té doby do oprav investovalo 1 milion 300 tisíc korun. V pondělí ráno, 28.ledna, ho pak starosta Lubomír Bobák slavnostně předal veřejnosti. Večer však na něm už visela cedule s nápisem ZAVŘENO.

 Co se tedy stalo? Lidé, kteří se prý v bazénu koupali si stěžovali na špatnou kvslitu vody. „Dohodli jsme se s hygienikem, že do oznámení výsledků kontrolních rozborů provoz bazenu zastavíme,“ řek l Ivo Kotaba ze společnosti Služby města Orlová. Pracovníci karvinské okresní hygienické stanice odebrali okamžitě vzorky vody, ale laboratorní výsledky svého šetření budou mít k dispozici až za tři dny. „Provozovatel do té doby plavecký bazén po dohodě s námi uzavřel,“ potvrzuje vedoucí oddělení hygienické stanice Karel Anděl. Ten také odmítl, že by před znovuotevřením tohoto sportovního zařízení byly provozovatelem opomenuty anebo porušeny hygienické předpisy. Podle něho situaci mohla ovlivnit porucha na úpravně bazénové vody ke které došlo v sobotu večer, tedy několik hodin před tím, než ho začali lidé využívat.

 „Na zkoušku jsme otevřeli už o víkendu. Nevybírali jsme vstupné, každý den přišla asi tisícovka lidí,“ uvedl ředitel orlovské městské akciové společnosti Služby města Orlové, která bazén provozuje Ivo Kotaba. Podle jeho tvrzení museli návštěvníci někdy na vstup do bazénu čekat, aby nepřekročili maximálně dovolený počet plavců v bazénu. „Voda byla čistá,“ prohlásil.

 „K uvedené poruše došlo v sobotu v noci a byla ihned odstraněna. Voda pak měla opět požadovanou kvalitu. Za vším stojí spíše snahy jisté skupiny zdejších obyvatel,“ dodal ředitel.

  Když jsem požádal mluvčí radnice Blanku Studihradovou, aby mě to blíže osvětlila dozvěděl jsem se od ní, že za vším stojí bývalí zaměstnanxci firmy Orland, která bazén a letní koupaliště v minulosti provozovala a nemůže překousnout, že to dnes dělá městská společnost SMO. Podle mluvčí jde o stejné lidi, kteří jsou známí svými aktivitami a kritikou orlovské radnice. Během několika týdnů vydali už nejméně čtyři letáky v kterých kritizují téměř všechna významná rozhodnutí orlovské radnice. „Už se zaregistrovali jako Sdružení orlovských občanů a v posledním letáku avizují vznik Hnutí za práva občanů a chtějí jít do voleb“ říká Blanka Studihradová.
Jde tedy podle všeho o konkurenční střet dvou firem a politických ambicí skupiny lidí soustředěné v nedávno vzniklém Sdružení orlovských občanů .

Stoupenci této skupiny natočili o víkendu, kdy byl bazén zprovozněn videozáznam pro nělteré regionální televize, který měl dokumentovat špatnou vodu vodu v bazénu. „Když jsme koupili od OKD celý hotelový dům Doubravan i s bazénem vypověděli jsme smlouvu firmě Orland a pronajali jsme krytý bazén naši společnosti Služby města Orlové. I letní koupaliště bude spravovat tato společnost, ne firma Orland,“ vysvětluje starosta Bohumír Bobák. Rozhodnutí zastupitelstva obhajuje tím, že město chce, aby tato zařízení spravovala jedna městská společnost, kterou bude dotovat.

 A jak všechno nakonec dopoadlo?

 Po skončeném rozboru v pondělí odebraných vzorků vody z orlovského bazénu karvinští hygienici znovu potvrdili, že voda vyhovuje hygienickým požadavkům.  Podle informace mluvčí města se ještě v pátek 1. února ve 12 hodin začalo v bazénu opět plavat.  Podezření o hygienických nedostatcích v opraveném bazénu, rozšiřované Sdružením orlovských občanů, se nepotvrdilo a politické body před komunálními volbami mu zřejmě nepřineslo.  

 Z Orlové Jaroslav Hlaváček