Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česko v Žilině reprezentovaly především moravské okresy

19. 3. 2001

Pro RSE č.15/2001

 

ČESKOU REPUBLIKU V ŽILINĚ REPREZENTOVALY PŘEDEVŠÍM MORAVSKÉ OKRESY

 V prostorách žilinské sportovní haly, probíhal v polovině března, čtyři dny, jubilejní 10. mezinárodní turistický veletrh Expotour-Slovakia 2001. V době svého vzniku patřil k prvním výstavním akcím tohoto druhu na Slovensku. Za deset let prošel značným vývojem. Výrazně se zlepšovaly kvalita a rozsah nabídek v oblasti aktivního a domácího cestovního ruchu.

 Od samého počátku se jeho organizátoři snaží hlavně o vyvolání pozornosti a zájmu v sousedních zemích, v České republice, Polsku a Maďarsku. Jak jsem se dozvěděl od manažerky Expotouru Márie Kubové byla v minulosti vždy nejvíce zastoupená Česká republika. „Možno s určitou nadsázkou říci, že pod střechou žilinské sportovní haly tak každoročně ožívá Československo,“  dodává s úsměvem.

 To se zvlášť významně projevilo v loňském ročníku, který se nesl ve znamení Visegradské čtyřky. Očekávalo se, že tomu nebude jinak ani letos, při jubilejním desátém ročníku.

 Česká republika však byla  v Žilině zastoupena skroměji, než v předcházejících letech. Od přítomného náměstka českého ministra pro regionální rozvoj  Čestmíra Sajdy, jsme se na tiskové konferenci dozvěděli, že k tomu došlo v souvislosti s přechodem na vyšší územně správní celky, a pro nevyjasněnost možností využívání finančních prostředků, vyčleněných na cestovní ruch. Manažérka výstavy Mária Kubová, ale tvrdí: „Přesto mnohé moravské okresy zůstaly i letos Expotouru věrné a i v nových organizačních podmínkách dokázaly zabezpečit svou, už tradiční účast.“

 Expotur byl v minulých letech místem uzavírání mnohých mezinárodních partnerských kontaktů a podepisování dohod mezi slovenskými a zahraničními městy a regiony. Mnohé expozice pak byly právě proto koncipovány jako mezinárodní, kde domácí slovenské i zahraniční subjekty vystupují společně, případně se tak prezentují už konstituované euroregiony. V letošním roce měly v Žilině své expozice euroregiony Beskydy, Slaná-Rímava, Tatry, Těšínské Slezsko a Silesia.

 Okresem Ostravského kraje, který se v Žilině přes uvedené problémy úspěšně představil, byla Opava. V opavském stánku dominovala především prezentace aktivit nejmladšího česko-polského euroreginu Silesia, který zahrnuje území s více jak půl milionem obyvatel Opavska a Raciborzska. Frýdek-Místek se prezentoval společně s polským okresem Bialsko-Bialá a slovenskými městy Turzovka a Žilina v rámci euroregionu Beskydy. Samostatnou expozici zde vytvořilo Regionální sdružení pro česko-polskou spolupráci Těšínského Slezska, které návštěvníkům přiblížilo, svůj euroregion.

 Poprvé se letos v Žilině představilo Sdružení obcí a měst Jižní Moravy. V  jeho stánku představily své možnosti v oblasti turistiky a cestovního ruchu okresy Blansko, Břeclav, Hodonín, Znojmo a město Brno. Expozici střední Moravy vytvořily okresy Prostějov, Přerov, Olomouc a Kroměříž, mikroregion Střední Haná a města Lipník a Hranice.

Okres Třebíč k své prezentaci využil nabídky svých slovenských partnerů a presentoval se expozici slovenské Regionální a rozvojové agentury Humenné.

 Východomoravská města Zlín, Kyjov, Uherské Hradiště a Uherský Brod se představily v rámci expozice slovenského partnera – města Trenčína.

 Z toho co jsem uvedl je zřejmé, že Českou repbliku na slovenském veletrhu reprezentovaly především  moravské a slezské okresy. Čechy zde měly samostatný stánek okresu Svitavy a společnou expozici okresů Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Náchod.

  „Považuji doslova za zázrak, že se nám v současném období podařilo zaplnit expozicemi alespoň sportovní halu,“ říká ředitel Expoturu Peter Berák. Charakterizoval tak problémy, které přípravu letošního slovenského turistického veletrhu v Žilině provázely. Přesto zůstal optimistou. „Přípravu letošního ročníku poznamenala složitá ekonomická situace nejenom v případě slovenských měst a obcí, ale i podnikatelských subjektů a cestovních kanceláří. Každoroční bohaté zastoupení moravských a českých okresů bylo také menší. Souvisí to s přechodem na krajské uspořádání u vás. Přesto všechno je počet českých vystavovatelů hned po slovenských nejvyšší. A to byl důvod, proč jsme první den den organizovali v součinnosti s vašim ministertstvem pro místní eozvoj a Českou centrálou cestovního ruchu zorganizovali jak Český národní den,“ dodal Petr Berák.

 Jeho význam svou osobní účastí podpořili náměstek českého ministra pro místní rozvoj Čestmír Sajda, český velvyslanec na Slovensku Rudolf Slánský, hejtman Brněnského kraje Stanislav Juránek, zlínský primátor Zdeněk Dostál  a ze slovenské strany státní tajemník ministerstva hospodářství Slovenské republiky Peter Brňa, státní tajemník ministerstva výstavby a regionálního rozvoje Roman Šipola a předseda Sdružení měst a obcí Slovenska, starosta Štrby Michal Sýkora.

 Jubilejní 10.ročník  Mezinárodního turistického veletrhu Expotur-Slovakia 2001 se do jeho historie bohužel zapíše, přes nesmírné úsilí jeho organizátorů, jako jeden z nejslabších. Pokud zde byly přece jen prezentovány turistické nabídky a možností některých regionů České republiky, tak jen zásluhou několika regionálních sdružení, která akceptovala nabídku organizátorů Expotouru. Do budoucna si lze jen přát, aby se naplnilo očekávání organizátorů a podařilo se jim získat státní anebo grantové finanční prostředky, aby mohli zmírnit finanční náročnost vystavní účasti jednotlivých vystavovatelů.

19.3.2001

Ze Žiliny Jaroslav Hlaváček

Pro Hlasy a ohlasy z domova/RSE

 

Vysíláno: 28:3:2001

                29.3.2001